Portal_background_image
مطالب ویژه

فرا رسيدن سال نو، هميشه نويد بخش افكار نو، كردار نو و تصميم‌هاي نو براي آينده است.! آينده‌اي كه همه اميد داريم بهتر از گذشته باشد. در سال جديد خورشيدي، آينده اي همراه با سلامت ، موفقيت ، شادي و بهروزي برايتان آرزومنديم🙏🌹 ← بر اساس هماهنگي به عمل آمده توسط بخشداري زاليان و در راستاي پيشگيري از شيوع و انتشار بيماري كرونا،به همت دهياري روستاهاي مهاجران خاك و مهاجران كمر گند زدايي و ضد عفوني مكانهاي عمومي و معابر انجام و محلول ضد عفوني كننده(ضد ويروس) و ماسك بين ساكنين توزيع گرديد. ← جلسه مشترك كميته امنيتي و كميته پدافند زيستي بخش زاليان به رياست طالبي بخشدار زاليان و با حضور رييس حوزه قضايي بخش زاليان،رييس شبكه بهداشت شهرستان، شهردار توره، نماينده پاسگاههاي انتظامي سطح بخش،فرمانده حوزه مقاومت بسيج شهداي توره،دهيار و اعضاي شوراي اسلامي روستاي نهرميان در سالن جلسات بخشداري برگزار و تصميمات لازم پيرامون انجام اقدامات مراقبتي جهت پيشگيري از شيوع بيماري كرونا و نيز آمادگي اعضا براي چهارشنبه آخر سال، اتخاذ گرديد. ← علاِيم ابتلا به كرونا ← تهيه و توزيع مواد ضد عفوني كننده به دهياريهاي بخش توسط بخشداري زاليان ← تهيه و توزيع مواد ضد عفوني كننده به دهياريهاي بخش توسط بخشداري زاليان

تاريخي و ديدني غاركيخسرو شاه زنده

غار کیخسرو در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی اراک و در جانب غربی رودخانه قره‌چای و نزدیکی روستای الرج و خسبیجان در قله کوه مرتفع شازند (شاه زنده) از رشته کوه راسوند واقع شده و یکی از غارهای استان مرکزی در بخش زالیان به شمار می‌رود.

دهانه ورودی این غار به ابعاد ۱/۹۰×۱/۳ متر، در ارتفاع ۲۸۹۰ متری از سطح دریا (در نزدیکی قله جنوب کوه) به سوی غرب قرار دارد. داخل غار یک دهلیز باریک به طول ۱۸ متر و عرض ۶ متر و ارتفاع ۳ متر دیده می‌شود که در پایان به حفره‌ای اتاق مانند می‌رسد که زیر چند تخته سنگ قرار دارد و چاهی نیز به سمت بالا دارد. به دلیل وجود دو دهانه چاهی در بالای غار، در طول روز غار کاملاً تاریک نیست.

غار کیخسرو جایگاه ویژه‌ای در اسطوره‌های ایران باستان دارد و نزد زرتشتیان جهان یکی از مکان‌های مقدس به شمار می‌رود به طوری که همه ساله تعداد زیادی از زرتشتیان ساکن ایران و کشور هندوستان، جهت زیارت و ادای نذر، به این مکان مراجعه می‌نمایند.

همانطور که از نام غار برمی‌آید، این غار منتسب به کیخسرو می‌باشد. بر اساس کتاب شاهنامه فردوسی، کیخسرو (پسر سیاوش و فرنگیس) به عنوان پادشاهی عادل و دادگر در ایران زمین مطرح بوده است. وی پس از شصت سال پادشاهی، از بیم افتادن در خودپرستی، تاج و تخت را به لهراسب واگذار می‌کند. کیخسرو قبل از مرگ بدن خود را در چشمه بلاغ شستشو داده و سپس به درون غار رفته و هرگز برنگشته است.

هم‌اکنون در نزدیکی غار و روستای الرج و گورزار در دامنه کوه، تعدادی سنگ قبر به ابعاد ۵۰×۲۲۵ سانتی‌متر وجود دارد که به علت فرسایش، مطالب روی سنگ‌ها قابل تشخیص نیست اما بسیار مورد توجه و احترام زرتشتیان می‌باشند و آنان معتقدند که این قبور متعلق به پهلوانان نامی ایران که همراه شاه کیخسرو بوده‌اند، می‌باشد. بر روی دیواره‌های غار نیز اسامی پهلوانان ایرانی از جمله پولاد تیرانداز و سیاوش شهریار حک شده است.

غار کیخسرو به نام‌هایی چون غار شازنده و غار شاه کیخسرو نیز خوانده می‌شود.

غار-کیخسرو


دریافت فایل پیوست

جهت دریافت فایل ضمیمه از این قسمت اقدام نمایید

مطالب ویژه
آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها