Portal_background_image
مطالب ویژه

فرا رسيدن سال نو، هميشه نويد بخش افكار نو، كردار نو و تصميم‌هاي نو براي آينده است.! آينده‌اي كه همه اميد داريم بهتر از گذشته باشد. در سال جديد خورشيدي، آينده اي همراه با سلامت ، موفقيت ، شادي و بهروزي برايتان آرزومنديم🙏🌹 ← بر اساس هماهنگي به عمل آمده توسط بخشداري زاليان و در راستاي پيشگيري از شيوع و انتشار بيماري كرونا،به همت دهياري روستاهاي مهاجران خاك و مهاجران كمر گند زدايي و ضد عفوني مكانهاي عمومي و معابر انجام و محلول ضد عفوني كننده(ضد ويروس) و ماسك بين ساكنين توزيع گرديد. ← جلسه مشترك كميته امنيتي و كميته پدافند زيستي بخش زاليان به رياست طالبي بخشدار زاليان و با حضور رييس حوزه قضايي بخش زاليان،رييس شبكه بهداشت شهرستان، شهردار توره، نماينده پاسگاههاي انتظامي سطح بخش،فرمانده حوزه مقاومت بسيج شهداي توره،دهيار و اعضاي شوراي اسلامي روستاي نهرميان در سالن جلسات بخشداري برگزار و تصميمات لازم پيرامون انجام اقدامات مراقبتي جهت پيشگيري از شيوع بيماري كرونا و نيز آمادگي اعضا براي چهارشنبه آخر سال، اتخاذ گرديد. ← علاِيم ابتلا به كرونا ← تهيه و توزيع مواد ضد عفوني كننده به دهياريهاي بخش توسط بخشداري زاليان ← تهيه و توزيع مواد ضد عفوني كننده به دهياريهاي بخش توسط بخشداري زاليان

درباره بخش

بخش زالیان یکی از چهار بخش شهرستان شازند است که در فلات مرکزی ایران در همسایگی لرستان و همدان در مسیر ترانزیت جنوب و غرب کشورقرار دارد. زالیان بدلیل دارا بودن کوههای بلند صخره ای و شناخته شده در ایران همچون شاهزنده، لجور و آلاداغ با پیشینه ای افسانه ای و دره هایی پرنشیب و وهم انگیز از جایگاه ویژه ای برای گردشگران بویژه کوهنوردان برخوردار است بطوریکه یکی از سه دیواره مهم صخره نوردی ایران به ارتفاع 350 متر بر بلندای قله لجور قرار گرفته است.

بخش زالیان کهن سرزمینی است که در فراخی دشتهایش، پلی است دیرینه سال بنام پل دوآب که بر روی رودخانه قره چای بنا شده، و بجا مانده از دوره قاجار است و کوه زیبا و بلند آوازه لجور به ارتفاع 2800 متر در جوار و مقابلش قرار دارد.

بخش زالیان با وسعت 102890 هکتار در جنوب غربی استان مرکزی در مجاورت کوه لجور واقع شده و در پهنای خود دو شهر(مهاجران و توره)و 69 پارچه آبادی در غالب سه دهستان بزرگ را در خود جای داده است. دهستان پل دوآب، دهستان زالیان و دهستان نهرمیان.  قره چای رودخانه همیشه روانی است که سرزندگی اش مدیون حوزه های آبخیز زالیان است. دامداری به مدد چراگاههای پرمایع ،شغل اصلی مردمان و درکنارش کشاورزی به برکت خاک مرغوب و پرحاصل، بطور ویژه رکن اصلی اقتصاد و معیشت مردم زالیان را تشکیل می دهد. سالیانه قریب 27000 هکتار از پهنه وسیع این ناحیه زیر کاشت گندم قرار می گیرد.

زالیان تاریخی هزاران ساله دارد و دارای غارهای افسانه ایست که به عنوان نمونه غار دارینو را میتوان نام برد. زالیان یکی از مراکز تولید میوه های زردآلو، شلیل و هلو و سیب و انگور و ...است


دریافت فایل پیوست

جهت دریافت فایل ضمیمه از این قسمت اقدام نمایید

مطالب ویژه
آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها