Portal_background_image

مديريت بحران

                                                                           مدیریت بحران و مخاطرات

انسان از بدو خلقت همیشه در معرض آسیب های جدی ناشی از بلایای طبیعی بوده است. پدیده های خطر آفرین طبیعی نظیر سیل،زلزله، طوفان،صاعقه و غیره در طول تاریخ، زندگی انسان ها را تحت تاثیر قرار داده و اثرات غیر قابل جبرانی را به همراه داشته اند چنانچه در قرآن مجید آمده : اضمحلال و نابودی بسیاری از تمدنها ناشی از وقوع بلایای طبیعی بوده است.

کشور عزیزمان ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی، تنوع و گستردگی اقلیمی، یکی از کشور های آسیب پذیر جهان می باشد به طوری که از 45 نوع بلایای طبیعی که در جهان به ثبت رسیده 35 نوع آن در کشور ما به وقوع پیوسته وآن را جز 10 کشور اول بلاخیز دنیا قرار داده است. در سالهای اخیر ده ها هزار نفر از مردم ایران بر اثر وقوع حوادث طبیعی جان خود را ازدست داده اند.

تلاش در جهت شناخت پدیده های پرخطر طبیعی و فراگیری و بکار گیری راههای پیشگیری و مقابله با آنها می تواند خسارت ناشی از حوادث را به حداقل برساند.

بر همین اساس 5 دی ماه هر سال  بمناسبت سالگرد زلزله بم( 5 دیماه 1382) بعنوان روز ملی ایمنی و کاهش اثرات بلایای طبیعی نامگذاری شده است.

 مراحل  چهارگانه مدیریت بحران:

1 - پیش بینی، پیشگیری و کاهش خطر:

مجموعه اقداماتی است که با هدف وقوع حوادث و یا کاهش آثار زیانبار آن ، سطح خطر پذیری جامعه را ارزیابی نموده و با مطالعات و اقدامات لازم سطح آن را تا حد قابل قبول کاهش دهد.

2- آمادگی:

مجموعه اقداماتی است که توانایی جامعه را در انجام مراحل مختلف مدیریت بحران افزایش می دهد که شامل جمع آوری اطلاعات ،برنامه ریزی ،سازماندهی،ایجاد ساختارهای مدیریتی، آموزش،تامین منابع و امکانات، تمرین و مانور است.

3- مقابله و پاسخ کارآمد:

انجام اقدامات و ارائه خدمات اضطراری به دنبال وقوع بحران است که با هدف نجات جان و مال انسان ها ، تامین رفاه نسبی برای آنها و جلوگیری از گسترش خسارات انجام می شود.

 

عملیات مقابله شامل:

اطلاع رسانی، هشدار، تخلیه، جستجو، امداد و نجات ،بهداشت ، درمان، تامین امنیت، ترابری، ارتباطات، فوریت های پزشکی، تدفین، دفع پسماندها، مهار آتش، کنترل مواد خطرناک، سوخت رسانی، برقراری شریان های حیاتی و سایر خدمات اضطراری ذیربط است.

4-بازسازی و باز توانی پس از وقوع حوادث و سوانح:

بازسازی شامل کلیه اقدامات لازم و ضروری پس از وقوع بحران است که برای گذراندن وضعیت عادی به مناطق آسیب دیده با در نظر گرفتن ویژگی های توسعه پایدار، ضوابط ایمنی، مشارکت های مردمی و مسائل فرهنگی ، تاریخی، اجتماعی منطقه اجتماعی انجام می گیرد.

بازتوانی نیز شامل مجموعه اقداماتی است که جهت بازگرداندن شرایط جسمی، روحی و روانی و اجتماعی آسیب دیدگان به حالت طبیعی به انجام می رسد.

 دسته بندی مخاطرات:

 الف مخاطرات طبیعی

ب مخاطرات انسان ساخت

الف - طبقه بندی مخاطرات طبیعی:

1 – مخاطرات زمین شناختی(زلزله، سونامی، حرکت توده های زمین(رانش زمین، فرونشست و زمین لغزش)

2 – مخاطرات مرتبط با آب که ناشی از تغییر در چرخه آبی طبیعت است(سیل، حرکت توده های گل و لای)

3 – مخاطرات مرتبط با هواشناسی(طوفان های استوایی، رعدو برق، برف و کولاک، طوفان شن، طوفان گردوغبار).

4 – مخاطرات اقلیم، ناشی از تغییرات اقلیم در دوره های طولانی مدت(تغییرات دمایی وسیع، زمستان شدید، خشکسالی و آتش سوزیهای وسیع)

5 – مخاطرات زیستی، مرتبط با مواجهه افراد با ارگانیسم ها و مواد سمی(اپیدمی ویروسی و باکتریایی، بیماریهای منتقله از حشرات و حیوانات و..)

ب – مخاطرات انسان ساخت:

 • حوادث رانندگی وجاده ای( مشکلات جاده های مواصلاتی – استاندارد نبودن وسایط نقلیه – خطاهای انسانی ناشی از عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی).
 • تهدیدات بیولوژیک(موجودات زنده یا توکسین ها)
 • آتش سوزیهای خانگی(ناشی از استاندارد نبودن وسایل و عدم رعایت اصول ایمنی).
 • آلودگی هوا و ریزگردها.
 • تخریب سدها و بندهای خاکی.
 • انفجارات هسته ای.
 • تهدیدات شیمیایی(بخارات، آئروسل ها و ..).
 • انفجارات تروریستی.
 • انتشار مواد رادیواکتیو.
 • انتشار مواد خطرناک(مواد و ترکیبات شیمیایی)
 • ساختمانها و تأسیسات غیر مقاوم و قدیمی ساز.
 • ساخت و ساز در حریم رودخانه ها و مسیل ها.

دریافت فایل پیوست

جهت دریافت فایل ضمیمه از این قسمت اقدام نمایید

مطالب ویژه
آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها