Portal_background_image

وضعيت اقتصادي

عبور محورهای مواصلاتی و شریانهای اصلی ارتباطی و قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی جنوب و غرب و نیز امتداد خط آهن مرکز به غرب کشور، موقعیت ویژه ای را از لحاظ جغرفیایی جهت فعلیت بخشیدن به پتانسیل های بالقوه بخش فراهم نموده که ضرورت دارد در برنامه های توسعه ای مورد توجه قرار گیرد.

اقتصاد روستاهای بخش زالیان عمدتاً بر پایه کشاورزی(زراعت و باغداری) و دامداری استوار بوده ولی طی سالیان اخیر بخش صنعت و گردشگری نیز توسعه خوبی داشته و اکنون محور توسعه از کشاورزی گذر و توجه به بخش صنعت(صنایع تبدیلی و تکمیلی،واحد های فرآوری، کشتارگاه مرغ، سردخانه، کارخانه خوراک آبزیان، کارگاههای صنعتی کوچک و..) و خدمات(گردشگری، کوهنوردی، طبیعیت گردی، ساخت سیلوی ذخیره غلات، و..) فزونی یافته است.

بارندگی قابل توجه(میانگین 500 میلی متر در سال) و به تبع وجود منابع آبی متعدد، غنی و پایدار از جمله پتانسیلهای بالقوه ای است که باعث شده بخش زالیان برای سرمایه گذاری در زمینه پرورش آبزیان از مزیت نسبی مناسبی برخوردارو برای سرمایه گذاری جذاب گردد. از اینرو شرایط جهت جذب سرمایه گذار و فعالیت در زمینه پرورش ماهیان سردابی و نیز صنایع وابسته فراهم شده و سرمایه گذاران زیادی به این زیر بخش علاقه مند شده و اقدام به سرمایه گذاری نموده اند.

فعالیت باغداری در اکثر روستاهای بخش زالیان و خصوصاً دهستان پل دوآب از رونق خوبی برخوردار بوده  فلذا ضرورت ایجاد واحدهای فرآوری، سورتینگ، بسته بندی و از همه مهمتر سردخانه جهت افزایش درآمد کشاورزان و باغداران را دوچندان می­نماید. از جمله محصولات باغی تولیدی در روستاهای بخش زالیان می توان انگور، سیب، هلو، شلیل، گیلاس، آلبالو، زردآلو، گردو، بادام را نام برد.

از دیگر ظرفیت ها و توانمندیهای طبیعی بخش زالیان که به نوعی از اقلیم و وضعیت آب و هوایی منطقه نشأت می گیرد، پتانسیل توسعه کشت گیاهان دارویی است که در این راستا یکی از برنامه های مد نظر در بحث تغییر الگوی کشت، ترویج و توسعه کشت گیاهان دارویی درسطح بخش زالیان است. لازم به ذکر است که از جمله رستنگاههای طبیعی گیاه دارویی طوطیا در کشور، در کوههای روستاهای قلعه چی علیا ، گل زرد قلعه و زالیان قرار دارد.

در بخش صنعت و معدن، استقرار صنایع بزرگ و متوسط نظیر پتروشیمی، رنگسازی روناس، کشتارگاه درسا، کارخانه خوراک آبزیان(در حال احداث)، معادن شن و ماسه کوهی، معادن سیلیس، و.. و نیز وجود ناحیه صنعتی نهرمیان با زیرساختهای مناسب می تواند منجر به توسعه فعالیتهای صنعتی و تخصصی در بخش زالیان گردد.همچنین وجود کارگاههای کوچک تولیدی در روستاهای؛ بصری(صنایع مفتولی، صنایع برنجی و ..)، گل زرد قلعه(تولید پوشاک، ظروف ملامین، صنایع مفتولی، صنایع فولادی و ...)، جلایر(تولید ادوات کشاورزی، آهنگری و ..)، مهدی آباد(ادوات کشاورزی، نمایشگاه و فروشگاه تراکتور)، قوش تپه(مصنوعات برنجی) و.. از جمله توانمندیهای صنعتی و معدنی  بخش زالیان به شمار می رود.

در بخش گردشگری به واسطه وجود جاذبه های متنوع گردشگری نظیر طبیعت بکر، سراب ها و چشمه سارها، فضاهای تفرجگاهی طبیعی، پل تاریخی دوآب، ارتفاعات و کوههای سر به فلک کشیده و چشم نواز( سومین دیواره صخره نوردی ایران به ارتفاع 350 متر بر بلندای قله زیبا و بلند آوازه لجور که مورد اقبال طبیعت گردان، کوهنوردان و گردشگران است)، در صورت برنامه ریزی و حمایت می تواند در شرایط کنونی به عنوان موتور محرکه توسعه بخش زالیان نقش آفرینی نماید.

در بخش خدمات، بواسطه عبور محور مواصلاتی جنوب و غرب کشور از بخش زالیان و تردد قابل توجه مسافران و زائران عتبات عالیات، شرایطی فراهم شده تا موضوع ایجاد مجتمع های خدماتی - رفاهی مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته به نحوی که در حال حاضر 2 مجتمع خدماتی – رفاهی جانمایی، تغییر کاربری و واگذاری زمین انجام شده و پیگیر اخذ مجوزهای قانونی و شروع ساخت و ساز هستند.

از جمله فعالیتهایی خدماتی پشتیبان و تکمیل کننده زنجیره تولید که ارزش افزوده زیادی را برای تولیدات بخش کشاورزی می تواند در پی داشته باشد، ایجاد سردخانه های دو منظوره( زیر صفر و بالای صفر) برای نگهداری محصولات زراعی(سیب زمینی، پیازو..)و باغی تولید شده در منطقه(دهستان پل دوآب و بخش قره چای شهرستان خنداب) است. از آنجا که نبود سردخانه در بخش و حتی منطقه کاملا مشهود است، یکی از فرصت های سرمایه گذاری که از توجیه اقتصادی مناسبی هم برخوردار است، ایجاد واحد نگهداری تولیدات بخش کشاورزی است تا ضمن کاهش هزینه حمل و نقل، از ضایعات محصولات تولیدی کشاورزی نیز کاسته شود. به این منظور از اولویت های سرمایه گذاری در بخش زالیان ایجاد این واحدهای خدماتی است که به این منظور 2 واحد سردخانه دو منظوره مجموعاً به ظرفیت 4000 تن در روستای خسبیجان و ناحیه صنعتی نهرمیان جهت نگهداری محصولات کشاورزی و باغی با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی در دست پیگیری و اخذ مجوزهای قانونی می باشند.


مطالب ویژه
آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها